על האצה (Acceleration) וחדשנות משבשת (Disruptive Innovation)

המעבר ללמידה דיגיטלית בשנה החולפת היווה האצה ויצר "חדשנות משבשת" וכעת עולם הלמידה כבר לא יראה אותה הדבר.
רותי סלומון

רותי סלומון

26.01.2021

רצינו לשתף אתכם בשאלה שמדירה שינה מעינינו בתקופה האחרונה:

האם מגפת הקורונה שינתה את פני האקדמיה?

האם קרה פה משהו שאלמלא הקורונה לא היה מתרחש, או שיתכן שהקורונה רק האיצה תהליך שכבר התחלנו? הרי כבר 20 שנה מדברים על היתרונות של למידה דיגיטלית באקדמיה ועל הרצון להביא את עולם האקדמיה למאה ה-21.

ואולי זה שילוב של שניהם. אולי המעבר ללמידה דיגיטלית בשנה החולפת היווה ההאצה ויצר "חדשנות משבשת" וכעת עולם הלמידה כבר לא יראה אותה הדבר?

ראשית, נבין ונגדיר מה ההבדל בין חדשנות משבשת להאצה של תהליך:

Disruptive Innovation – חדשנות משבשת

חדשנות משבשת (Disruptive Innovation) היא מונח שמתאר חדשנות אשר מובילה ליצירת שוק חדש ובמשך הזמן גורמת לשיבוש של השוק הקיים (המסורתי) עד להפיכת הקטגוריה החדשה לדומיננטית תוך דחיקתה והחלפתה של הקטגוריה המסורתית. בדיוק כמו בדוגמא על נטפליקס ועולם השכרת הוידאו-

בשנת 2004  Blockbuster היה בשיאו, ב-2007 הגיע  Netflix ושינה את פני צריכת הוידאו. חדשנות משבשת ששינתה את המשחק כולו, ותוך חמש שנים קצרות מחקה את תעשיית השאלת הסרטים.

Accelerationהאצה

עולם האקדמיה צועד לאיטו לעבר טרנספורמציה דיגיטלית מזה 3 עשורים, תהליך איטי מאוד בו משולבות מערכות LMS, הפקות MOOC's, שימוש בכלים דיגיטליים ובמקביל הכשרות לסגל המרצים הוותיק.
התקדמות איטית רוויית קשיים והתנגדויות.
שנת 2020 טרפה את הקלפים – מגפה עולמית הזניקה ברגע את הצורך והביצוע של הטמעת הלמידה הדיגיטלית ולקחה את האקדמיה שנים קדימה.


אין לדעת אם השנה החולפת הייתה גורם מאיץ לאימוץ מאסיבי של למידה דיגיטלית בעולם האקדמיה, מהלך אשר מן הסתם ישבש את עולם האקדמיה המסורתי כפי שאנו מכירים אותו כיום, ויתחיל עידן חדש של השכלה אחרת.
אקדמיה שוויונית יותר שזמינה ללמידה גם עבור סטודנטים שמנועים מלהגיע לקמפוס, מאפשרת יותר, זריזה יותר ואולי אף זולה יותר.

ואם אכן מדובר בעידן חדש –  מה יהיה המחיר שנשלם על אובדן הישן? מה תהיה ההגדרה החדשה של משרות המרצים? אולי נאלץ לסגור את הקמפוסים?  והאם נמצא את עצמנו עם כמה אוניברסיטאות בודדות בעולם? (כי מה ימנע מסטודנט מנתניה ללמוד באקדמיה מצוינת הארה"ב?)

האם  מגפת הקורונה האיצה את בואו של העתיד?
הקולות בעולם אומרים שכן. איך ובאיזה היקף – את זה נחכה לראות.
צפוי לנו עתיד מרתק!

 

רותי סלומון

רותי סלומון

26.01.2021

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

היו הראשונים לדעת על ה-MEETUP הבא, על פריטים חדשים שנוספו למרכז הידע, ותיהנו מתוכן איכותי שמגיע עד אליכם.

Call Now Button